Ilgʼor tajriba maktabi
“Oʼzbekiston temir yoʼllari” АJ bosh muhandisi Sh.T.Qodirovning 2025 yil 15 yanvar kunidagi 17-NZ sonli buyruq ijrosini taʼminlash maqsadida “Mehnat muhofazasi, xavfsizlik texnikasi, elektrtravmatizm va sanoat xavfsizligi boʼyicha ilgʼor tajriba maktabi” dasturiga asosan joriy yilling 28 aprel kuni Buxoro elektr taʼminoti masofasi ishchi xodimlari tomonidan izolyatsiyalangan koʼchma minoraning elektr sinovini bajarildi.
Bu ilgʼor tajriba maktabidan koʼzlangan maqsad esa ishchi-xodimlarining mehnat muhofazasi talablariga rioya qilishini shart ekanligini uqtirish, ish vaqtida xavfsizlik texnikasiga rioya qilgan holda ishlashi oʼzlarining salomatliklari kafolati ekanligi tushuntirishdan iborat.
Qolaversa ish beruvchining va ishchi-xodimlarining huquq va majburiyatlarini eslatish maqsad qilingan.
Soʼzga mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i Tolipov Murodjon Toxirovich soʼzga chiqib bugungi “28-aprel Butunjahon mehnatni muhofaza qilish kuni” haqida toʼxtalib oʼtdi.
Soʼzga chiqgan Buxoro elektr taʼminoti masofasi Mehnat muhofazasi va Sanoat xavfsizligi boʼyicha yetakchi muhandisi Davronov Sanjar Baxshilloyevich, temir yoʼllarda aynan Elektr taʼminoti yoʼnalishi oʼta xavfli ekanligi takidlab, bu soxa vakillari bilan sodir boʼlgan baxtsiz hodisalar taxlili boʼyicha tuzilgan slayd bilan xammani tanishtirdi. Soʼngra Kontakt tarmogʼida kuchlanish ostida ishlash uchun izolyattsiyalangan koʼchma minoraning elektr sinovi olib borildi.
Soxa rivoji uchun esa takliflar va raqamlashtirish boʼyicha qilingan ishlar koʼrgazmali shaklda yigʼilganlarga tanishtirildi.

Школа передового опыта
В целях обеспечения исполнения приказа главного инженера АО «Узбекистон темир йуллари» от 15 января 2025 года № 17-НЗ на основе программы «Школа передового опыта по охране труда, технике безопасности, электротравматизму и промышленной безопасности» 28 апреля текущего года сотрудниками Бухарской дистанции электроснабжения было проведено электрическое испытание изолированной мобильной вышки.
Цель школы передового опыта — донести до сотрудников важность соблюдения требований охраны труда, объяснить, что работа с соблюдением техники безопасности — залог их здоровья.
Кроме того, он призван напомнить работодателям и работникам об их правах и обязанностях.
Начальник управления охраны труда и промышленной безопасности Муроджон Толипов рассказал о сегодняшнем «Всемирном дне охраны труда», 28 апреля.
Выступая на мероприятии, ведущий инженер по охране труда и промышленной безопасности Бухарской линии электропередачи Давронов Санжар Бахшиллоевич подчеркнул, что трасса электропередачи является крайне опасной на железной дороге и ознакомил всех с подготовленным слайдом по анализу несчастных случаев, произошедших с представителями данной отрасли. Затем на сети «Контакт» были проведены электрические испытания переносной вышки, изолированной для работы под напряжением.
В демонстрационном формате слушателям были представлены предложения по развитию отрасли и работам по цифровизации.